Responsive Reklam Alanı


Başbakan Erdoğan, tarımsal kredi faiz oranının 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle yüzde 13’ten yüzde 10’a düşürüleceğini, sübvansiyonlu kredinin de 0-5 aralığında olacağını söyledi.
Partisinin grup toplantısında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8 yıl içinde tarım sektörünü her yönden desteklediklerini, yasal düzenlemelerle, teşviklerle her zaman çiftçinin, üreticinin yanında olduklarını dile getirdi. Ziraat Bankasının 2002 yılında çiftçiye kullandırdığı tarımsal kredi miktarının 228 milyon lira iken bugün bu rakamın 13 milyar liraya çıkarıldığını, düşük faizli kredi kullandırımı nedeniyle oluşacak gelir kayıpları karşılığında ise, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine yapılacak ödemeler için 2011 yılı bütçesinde 776 milyon TL kaynak ayırdıklarını belirten Başbakan Erdoğan, şu anda haftada ortalama 18 bin 279 çiftçinin Ziraat Bankasından kredi kullandığını, bu kullanılan kredilerin de yüzde 93’ünün sübvansiyon kredilerden oluştuğunu, tarımsal krediler içinde, yatırım kredilerinin payı 2002 ve öncesinde yüzde 5 iken bugün bu oranın yüzde 40 olduğunu söyledi.
 
2010 yılının son günlerinde çiftçilere müjdesi olduğunu açıklayan Başbakan Erdoğan, “1 Ocak 2011 tarihi itibariyle Ziraat Bankası tarımsal kredi faiz oranı yüzde 13’ten yüzde 10’a çekilecek. Hayvancılık ve tarımsal sulama kredilerine hazine tarafından verilen yüzde 100 faiz desteği devam edecek. Diğer tüm kredilerde ise hazine, faizin yüzde 25’ini değil, yüzde 50’sini karşılayacak. Çiftçi artık Ziraat Bankasından yüzde 0-5 aralığında faizle kredi kullanabilecek” dedi.

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
En Çok Tutulan Traktör Markası Sizce Hangisi ? İyi Tarım Uygulamaları ( GAP : Good Agricultural Practices )
Benzer Yazılar
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Ekonomi ve İş Dünyası