Responsive Reklam Alanı


30 bin lira hibe için başvurular başladı!

Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlamak amacıyla oluşturulan genç çiftçilere hibe desteği başladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kamuoyunda “genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteği” olarak bilinen projeden yararlanacak çiftçilerin hiçbir masraf yapmadan başvuruda bulunabileceğini bildirdi.

Çelik, yaptığı yazılı açıklamada, “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı” gereğince hazırlanan ve kamuoyunda genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteği olarak bilinen projenin “Uygulama Rehberi”nin yayımlandığını ifade etti.

Uygulama Rehberi’ne göre, projeden yararlanacak genç çiftçilerin Bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerine hiçbir masraf yapmadan başvurabileceklerine dikkati çeken Çelik, şunları kaydetti:

“Proje için gerekli olan bilgiler, Bakanlığımız personelince hazırlanan program (gencciftci.tarim.gov.tr) içerisinde bulunmakta olup, bir proje hazırlatılmasına gerek olmaksızın bu adres üzerinden başvuru yapılabilecek. Başvurular 12 Nisan tarihinden itibaren bu yazılım programı üzerinden alınmaya başlandı. Dosya ve proje hazırlama ücretleriyle ilgili kamuoyunda dolaşan söylentilere inanılmaması gerekiyor. Bu proje kapsamında genç çiftçilerden ne dosya parası ne de bir proje hazırlama ücreti alınmayacağı gibi piyasada böyle bir proje hazırlatılmasına da gerek bulunmamaktadır.”

GENÇ ÇİFTÇİLERE HİBE DESTEĞİ BAŞVURU KOŞULLARI NELER?

– Kırsal alanda ikamet eden 18-40 yaş aralığında tarımsal faaliyet gösteren veya göstermek isteyen kişiler.

– Nüfusu yirmi binden az olan yerleşim birimleri ve 12/11/2012 tarihli ve 6360 sayılı On Dört İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Yedi İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun öncesi tüzel kişiliği olan ve nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimlerinde yer alan çiftçiler.

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

– Bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşından gün almış, 41 yaşından gün almamış olmak.

– Okur-yazar olmak.

– Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışıyor olmamak.

– Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak.

– Başvuru tarihi itibarıyla KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak.

– Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak.

– Genç çiftçi hibe desteği 3 yıl süreyle uygulanacak. Bu kapsamda hibe desteğinden yararlanacak çiftçinin 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında kırsalda yaşamaları gerekiyor.

– Ödemeler ilgili yılın bütçesinden karşılanacak. Dolayısıyla 2016-2017 ve 2018’de proje başvuruları alınacak. Başvuran herkese destek verilmeyecek. Habertürk’ün haberine göre, projesi kabul edilen genç çiftçilere destek verilecek.

– Genç çiftçiler bu program kapsamında verilen hibe desteğinden sadece bir kez yararlanabilecek. Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programından yararlanan çiftçiler bu destekten yararlanamayacak. Herkese 30 bin lira verilmeyecek.

* Başvuruların, genç çiftçilerin kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine bizzat yapılması şarttır.

* Söz konusu hibe desteğinden yararlanmak isteyen genç çiftçiler; başvurularını 13 Nisan – 12 Mayıs 2016 tarihleri arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerine yapılacak.

30 BİN TL HİBE İÇİN HANGİ PROJELER KABUL EDİLECEK?

– Hayvansal üretime yönelik;

– Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık projelerini,

– Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği projelerini,

– Kanatlı ve ipekböceği yetiştiriciliği projelerini,

– Bitkisel üretime yönelik;

– Kapama meyve bahçesi tesisi projelerini,

– Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği projelerini,

– Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği projelerini,

– Kültür mantarı üretimi projelerini,

– Yöresel ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine
yönelik;

– Tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi konulu projeleri,

– Coğrafi işaretli, yerli gen kaynaklarını kullanarak, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim konulu projeleri,

– Coğrafi işareti olan gıdaların üretimi konulu projelerini kapsıyor.


Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteği Bakan Çelik’ten Tarımsal Destek Açıklaması
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Ekonomi ve İş Dünyası