Responsive Reklam Alanı


Sevkiyatlar durdu hayvan pazarları kapatılıyor

Hayvan üreticilerinin korkulu rüyası şap hastalığı 4 yıl aradan sonra yeniden ortaya çıktı. Buzağı ölümleriyle sonuçlanan hastalıkla ilgili Bakanlık, hayvan pazarlarını karantinaya almaya başladı.

Hayvanlarda yeniden ortaya çıkan şap hastalığı üreticiyi korkuttu. Kars’tan Sakarya’ya yurdun pek çok ilinde hayvanlar hastalandı.

İthal edilen besilerden bulaştığı tahmin edilen şap hastalığı için il tarım müdürlükleri pek çok noktayı karantina altına alıp hayvan pazarlarını kapattı.
Aşılama çalışmalarının başlatıldığı bölgelerde hayvan telefinin önüne geçmek için veterinerler alarma geçti, hayvan sevkiyatları durduruldu.

Kırmızı et üreticileri birliği merkez heyeti başkanı Bülent Tunç, “Ülke genelinde bir salgın var. Yüzde 50 oranında buzağı ölümleri yaşanıyor. Çiftliklerin bir an önce elden geçirilip kontrol altına alınması gerekiyor” dedi.

Ayrıca bu durum üretici için ciddi bir maddi kayıp anlamına geliyor. Yetkililer, çoğu besi çiftliğinin yeterli bilgiye sahibi olmadığını ve ülke genelinde bir bilinçlendirme çalışmasının başlatılması gerektiği görüşünde.

Virüsün ilk Van’da tespit edilmesi, virüsün sınır dışından geldiğini ortaya koyuyor. Yetkililer, Nepal kökenli bir virüs olduğuna dikkat çekiyor.

 


Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
3 Büyük Traktör ile Derin Sürüm Erkunt Traktör ile Macar Fiğ Balya Yapımı
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Ekonomi ve İş Dünyası