Responsive Reklam Alanı


Ülke genelinde ise toplamda 51 bin büyükbaş, 107 bin de küçükbaş hayvanı hibe olarak dağıtmış olacağız.'' diye konuştu.

Ülke genelinde ise toplamda 51 bin büyükbaş, 107 bin de küçükbaş hayvanı hibe olarak dağıtmış olacağız.” diye konuştu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarımı ihmal edemeyeceklerini, hayvancılığı da bir kenara koyamayacaklarını belirterek bu doğrultuda hazırlanan Milli Tarım Projesi çerçevesinde gerek hayvancılık gerekse bitkisel üretimle ilgili önemli adımlar atılacağını söyledi.Bir dizi program için Balıkesir’de bulunan Bakan Çelik, Balkonuk Center’de düzenlenen “Genç Çiftçi Projesi Hibe Dağıtım Töreni”nde yaptığı konuşmada, 2016, 2017 ve 2018 yılları için hibe programı kapsamında vatandaşlara büyükbaş ve küçükbaş hayvanların dağıtımlarını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Balıkesir’de 250 vatandaşa, ortaya konulan kriterler çerçevesinde dağıtımların yapıldığını ifade eden Çelik, ”Toplam 7,5 milyon liralık bir hibe gerçekleştiriyoruz Balıkesir’de. Ülke genelinde ise toplamda 51 bin büyükbaş, 107 bin de küçükbaş hayvanı hibe olarak dağıtmış olacağız.” diye konuştu.

”Hepimiz köylü çocuğuyuz”

Çelik, burada amaçlarının belli olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

”Kamu, devlet, hükümet, bakanlık olarak hepimiz köylü çocuğuyuz. Ne oldu bize ben anlamıyorum ki? Sanki köylü çocuğu değilmişiz gibi, sanki ahıra, mala, davara yabancıymışız gibi. Yok öyle bir şey. Gençler, bakıyorum köyden koşa koşa şehre geliyorlar. ‘Asgari ücretle bir iş bulur musunuz?’ diye bize söylüyorlar. Köyümüz, meramız ne olacak? Çiftçimiz ne olacak? Soframızdaki aşımızı kim getirecek? Yağımızı, peynirimizi, ekmeğimizi kim getirecek? Eli nasırlı çiftçi getirecek. Helalinden rızkını kazanan çiftçi kardeşim getirecek. Peygamber mesleği olan çobanlık yapan, çiftçilik yapan kardeşlerim getirecek. Onun için ‘Haydi gel köyümüze geri dönelim’ diyoruz. Diyorlar ki ‘Sayın bakanım dönelim de nasıl dönelim? İmkânlar.’ İşte o imkânları oluşturma çabası içindeyiz. Bu hibe de onlardan bir tanesi.”

Milli Tarım Projesi çerçevesinde gerek hayvancılık gerekse bitkisel üretimle ilgili attıkları önemli adımlar bulunduğunu anlatan Çelik, tarımı ihmal edemeyeceklerini, hayvancılığı da bir kenara koyamayacaklarını dile getirdi.

”Ekilmedik bir karış toprak bırakmayacağız”

Çelik, mutlaka dört elle toprağa sarılmak durumunda olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

”Topraktan geldik toprağa gideceğiz. Kimse kendisini bakan, makan, başbakan bilmem ne, dünyanın kralı, en zengini falan zannetmesin. Hepimizin ayağı çukurda. Bunu bilelim. Onun için ekilmedik bir karış toprak bırakmayacağız. Toprağımıza sahip çıkacağız. Tarımsal topraklarımızın korunması için canla başla çalışırken, gerekli düzenlemeleri de Meclise sevk etmiş bulunuyoruz. Bütün topraklarımızın ekilmesiyle ilgili büyük bir gayret içinde olacağız. Teşvikler, destekler, yeni bakış açıları. Gıda tarım ve hayvancılık il müdürlüklerinde yeşil masalar oluşturduk. Bütün işleriniz yeşil masalarda çözülecek. Vatandaşı bekletmek, uğraştırmak, çile çektirmek, yok böyle bir şey. Tarımsal desteklerinde de devrim niteliğinde düzenlemelere gideceğiz. Artık bir müracaat, yılda iki destek alacaksınız. Ne aldığınızı da bileceksiniz.”

“TARSİM, 2018’de kuraklığı tümden sigorta kapsamına alacak”

Balkonuk Center’de düzenlenen IPARD yatırımları toplu açılış törenine de katılan Çelik, Balıkesir’in Gömeç ve Ayvalık ilçesinde yaşanan sel felaketiyle ilgili gerekli çalışmaların yapıldığını belirtti.

TARSİM bünyesinde bütün ürünlerin sigortalı olmasını amaçladıklarını bildiren Bakan Çelik, “Her şeyi sigorta kapsamına alalım ve bundan zarar gören vatandaşlarımız eğer primlerini ödemişse bu primin karşılığında da TARSİM’den gerekli desteğini alsın. O süreci doğru ve hızlı bir şekilde, kuraklığı da dahil ederek, götürdüğümüzü bilmenizi istiyorum. Önümüzdeki yıl, 81 ilin 81 ilçesinde kuraklıkla ilgili bir geçiş süreci, 2018’de TARSİM kuraklığı tümden sigorta kapsamına alacak.” diye konuştu.

Çelik, Ayvalık ve Gömeç’ta selden dolayı zeytinle ilgili sıkıntıların olduğunu, ağaçtaki meyvenin sigorta kapsamında bulunmasından dolayı burada zarar gören zeytin üreticisinin de bu kapsama dahil edildiğini kaydetti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak 1 yıldır görevde olduğunu, geçen süreçte iyi bir çalışma dönemi geçirdiklerini anlatan Çelik, eksiklikleri tespit ettiklerini, Türkiye’de toprağı korumada sıkıntı olduğunu vurguladı.

“Verimli tarım arazilerine bir çivi dahi çaktırmayacağız”

Bakan Çelik, “Topraklar elden gidiyor. ‘Şu olacak, bu olacak, apart olacak, TOKİ olacak’ derken topraklar bir bir gidiyor. Sadece Türkiye’de mi? Değil. Dünyanın her tarafında toprak elden gidiyor. Dünyada yılda 12 milyon hektar toprak, tarımdan çıkıyor. Buna bir çare bulmamız gerekiyor. Nerede korunması gereken bir ova varsa bunları belirledik. Dedik ki ‘Arkadaş buraya çivi çaktırmayacağız. Burası çiftçinin, tarımın yeri’. Bunların şimdi 136 tanesini Bakanlar Kurulu imzaya açtı. Hızlı bir şekilde 200’ü aşacak, Türkiye’deki mevcut verimli arazilerimizi tarımsal sit alanı olarak ilan edip, bir çivi çaktırmayacağız.” diye konuştu.

“Toprak, gübre, tohum iyi; çiftçi de iyi olacak o zaman”

Artık sertifikalı tohum kullanmayı öne çıkaran, onu destekleyen bir sürecin başladığına dikkati çeken Çelik, bunun da birileri tarafından yanlış aktarıldığını ifade etti.

Birilerinin “Sertifikalı tohum kullanmayan ekim yapamayacak” aktarımlarında bulunduğunu aktaran Çelik, “Öyle bir şey yok. Sertifikalı tohum kullanan 2018’den sonra destek alacak. Neden? Çiftçi daha fazla ürün elde etsin, daha fazla gelir elde etsin. ‘Aynı topraktan daha fazla verimi nasıl elde ederizin hesaplarını konuşuyoruz. Toprak, gübre, tohum iyi; çiftçi de iyi olacak o zaman. Bu derece açık ve net.” ifadelerini kullandı.

Çelik, yaptıkları çalışmalarda ürün desteklemelerinde soğan ile patatesin olmadığını gördüklerini, söz konusu 2 ürünü de ekleyerek desteklenen ürün sayısını 21’e çıkartma kararı aldıklarını belirtti.

“Benim çiftçim kendi toprağında kendi hayvanını yetiştirecek”

Çelik, Türkiye’nin kendi hayvanını üretmesinin şart olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Hayvancılıkta şunu ifade edeyim, biz hayvanı ithal edelim, 300 bin ithal ediyormuşuz, bu 500 bine çıksın. Seneye de 700 bine çıksın. 3 sene sonra 1 milyon hayvan ithal edelim. El âlemin çiftçisinin büyüttüğü hayvanı getirelim burada 6 ay da biz besleyelim, sonra keselim, milletin sofrasına koyalım. Bu iş ise buna devam ederiz. Ben böyle tarım bakanlığı yapmam kardeşim. Şehit kanlarıyla sulanmış olan bu mübarek topraklarda benim çiftçim kendi toprağında kendi hayvanını yetiştirecek, besleyecek. İthalat ihtiyacı var mı? Her üründe ithalat ihtiyacı var. Belli bir oranda ithal edersiniz ama mahkûm olmak, bize yakışmaz kardeşim. Biz kendi hayvanımızı üretmek durumundayız. Yeteri kadar küçükbaş, büyükbaşı biz üretmek durumundayız.”

“Sizin dertlerinizle dertlenmek için bu koltuklarda oturuyoruz”

Salonda gerçekleştirilen ortak akıl toplantısında herkesten hiç çekinmeden rahat bir şekilde soru sormalarını isteyen Çelik, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bakan makan yok ha. Biz hepimiz aynıyız kardeşim. Bu memleket meselesi. Memleket meselesinde tavan-taban yok. Beraber yürümek durumundayız. Biz, sizin dertlerinizle dertlenmek için bu koltuklarda oturuyoruz. Sizin sorunlarınızı çözmek için burada oturuyoruz. İşte Ankara, buraya geldi. Bütün bakanlığın yetkilileri burada. Niye buraya geliyor? Hesap ver kardeşim. Ankara’da genel müdür olarak oturacaksın, telefona çıkmayacaksın. Yok öyle yağma. Vatandaşın ayağına gideceksin, hesap vereceksin, hesap. Bu konuda samimiyim. Benim telefonumu da alırsınız, o arkadaşların da telefonlarını alın. Çıkmayan olursa hemen yazarız tezkere, ‘Güle güle’ deriz. Bu, çok ciddi bir iş. Herkes sorumluluğunun bilincinde olacak.”

Bakan Çelik, program kapsamında hibe dağıtımlarını gerçekleştirdi ve hibe desteğiyle girişimcilik yapanlara çeklerini verdi. Daha sonra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Doğumevi Kavşağı’nın temel atma törenine katılan Çelik ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’u makamında ziyaret etti.


Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
3 Erkunt Tek Tarlada Çift Sürümü Sensörlü İlaçlama Makinesi Otu Algıladığında İlaç Püskürtüyor
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Ekonomi ve İş Dünyası