Responsive Reklam Alanı


Erkek egemen otomotiv sektöründe traktör üreterek kadın girişimciliğine önemli bir örnek oluşturan Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Erkunt Armağan, Amerika’da düzenlenen, “Son 4 Yılda Dünyada Şirketini En Hızlı Büyütme Başarısı Gösteren 50 Kadın Yönetici” araştırmasında, listeye Türkiye’den giren ilk ve tek işkadını oldu.

10 yıl önce kurduğu Erkunt Traktör markasıyla sektörde önemli bir yer edinen ve dünya üzerinde traktör üreten tek kadın yönetici konumundaki Armağan, uluslararası başarılarına bir yenisini ekledi. Amerika’da Women Presidents’ Organization (Kadın Yöneticiler Organizasyonu) tarafından dünya genelinde yapılan değerlendirmede belirlenen 50 kişilik listeye 6’ncı sıradan giren Zeynep Erkunt Armağan, bugüne dek bir Türk kadın girişimciye verilen en prestijli ödülün de sahibi oldu.

Amerika’da kurulu olan, ancak dünya çapında faaliyet gösteren Women Presidents’ Organization, her yıl olduğu gibi, bu yıl da son 4 yılda şirketini en hızlı büyüten 50 kadın CEO’yu belirledi. Kuruluşundan beri ilk kez, ödüller Amerika Birleşik Devletleri’nin dışına açıldı ve uluslararası firma sahipleri de değerlendirmeye alındı. Böylece, şirketini en hızlı büyüten 50 kadın listesinde Amerika Birleşik Devletleri dışında kurulmuş 3 yabancı firma ve kadın yöneticileri de kendilerine yer buldu. İlk kez aday gösterildiği listeye dünya 6’ncısı olarak giren Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Erkunt Armağan, Fortune Türkiye tarafından seçilen “En Güçlü 50 İşkadını”ndan birisi olma unvanının yanına, uluslararası alanda bir büyük başarıyı da ekledi.

Törende konuşan Women Presidents’ Organization Kurucu Başkanı Dr. Marsha Firestone, “Bu yıl listeye giren işletmeler, kadın yöneticilerin güçlerini ve başarılarını yansıtıyor. Listeye giren şirketlerin ortalamasına bakıldığında 2009 – 2013 yılları arasında ortalama gelir bakımından % 203’lük bir büyüme gözlemleniyor. Kadınlar tarafından yönetilen bu işletmelerin kaydettiği büyüme başarısı günümüz ekonomik koşulları gözönüne alındığında daha da önem kazanıyor. Finansal büyümenin etkileyiciliğinin yanı sıra; hazırlanan liste, kadın girişimcilerin alışılmışın dışındaki alanlarda da varlıklarını kabul ettirdiklerini gösteriyor” ifadesini kullandı.

Ülkem Adına Çok Büyük Gurur Yaşadım…

Üretimini yaptığı ve Türkiye’nin ilk yerli tasarım traktörü unvanını taşıyan Erkunt ile kısa sürede otomotiv sektörünün zirvesindeki isimler arasında yerini alan Zeynep Erkunt Armağan, ödülü tüm Türk kadın girişimciler adına aldığını belirterek, “Ülkeme böyle önemli uluslararası bir ödülle dönmüş olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyorum. Bir Türk markasına duyulan güven, bugün Erkunt Traktörü Dünyada en hızlı büyüyen ilk 10 şirket arasına sokmuştur. Bu başarı benimle birlikte tüm çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve çiftçilerimizin ortak başarısıdır. Bundan sonra başarılarımıza yenilerini eklemek için, hedeflerimizi durmaksızın büyüterek çalışmaya ve Türkiye’yi en doğru şekilde temsil etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Zeynep Erkunt Armağan Hakkında

Ankara doğumlu Zeynep ERKUNT ARMAĞAN ilk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Kolejinde tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmuştur.

İş hayatına Erkunt Sanayi A.Ş. Döküm ve Makine Fabrikalarında başlamış, 1982-2006 yılları arasında çeşitli kademelerde yöneticilik yapmıştır.

2003 yılında kurulan Erkunt Traktör Sanayii A.Ş.’nin kurucu ortakları arasında yer alan Erkunt Armağan, Erkunt Sanayi AŞ’deki 24 yıllık aktif çalışma hayatını 2006 yılında sonlandırarak, Erkunt Traktör Sanayii A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiştir. Bugün Erkunt Traktör Sanayii A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Genel Müdürlüğü görevlerinin yanı sıra Erkunt Sanayi A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Murahhas Azalık görevini de yürütmektedir. Türkiye’deki bu şirketlerin yanı sıra İngiltere’de kurulu ArmaTrac Ltd. Dış Ticaret şirketinin kurucusu ve başkanıdır.

Bu görevlerine ilave olarak, ERKUNT-ARMAĞAN;

  • OAİB Makine ve Aksamları İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulunun,
  • TARMAKBİR Yönetim Kurulunun,
  • TOBB Otomotiv Sektör Meclisinin,
  • Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER’in,
  • Ankara Girişimci Kadınlar Derneği ANGİKAD’ın,
  • TED Ankara Koleji Mezunlar Derneğinin üyesidir.

Evli ve 2 çocuk annesi olan Zeynep Erkunt Armağan, Türkiye’nin ilk sanayicilerinden ve Ankara Sanayi Odası’nın kurucularından Mümin Erkunt’un kızıdır.


Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Bakan Eker, yaş çay alım fiyatını 1,50 lira olarak açıkladı 2014 Yılı Tarım Bakanlığı %50 Alet Makine Destekleri Açıklandı
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Ekonomi ve İş Dünyası