Responsive Reklam Alanı


Tarım yatırımlarında Ziraat Bankası kredi faizinde yüzde 50 indirim uygulanacağını bildiren Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, et fiyatlarında yaşanan düşüşle ilgili olarak, ”Bazı firmalar ucuz aldıkları eti pahalı satıyorlar. Bu da bizi üzüyor. Bu hem de tüketicinin aleyhine oluyor” dedi.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, Afyonkarahisar Korel Termal Otel’de tarım ve hayvancılıktaki sorunlar ile çözüm önerilerinin tartışıldığı bir toplantıya katıldı.
 8 Aralık 2011 Cumartesi günü gerçekleştirilen toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Eker, et fiyatlarında yaşanan düşüşün beklenen bir durum olduğunu söyledi. alınan önlemlerle et fiyatlarında zaten düşüş olmasını beklediklerini ve bu sonucu
hedeflediklerini belirten Bakan Eker   ”Bizim birinci önceliğimiz Türkiye’de üretimi artırmak, Türkiye’nin üretim potansiyelini ve üretim kapasitesini artırmak. O nedenle kısa, orta ve uzun vadede aldığımız tedbirler var. Kısa vadedeki aldığımız tedbirlerden bir tanesi piyasadaki et arzını artırmak. Gerek sanayinin ihtiyaç hissettiği ham maddeyi temin etmeleri, gerekse kasaplık canlı hayvan ve eğer götürme imkanı olan olursa besi materyalini ithal etmelerine imkan tanıdık. O şu anda devam ediyor. Bununla şu anda fiyatlar Nisan ayına kıyasla yaklaşık yüzde 20 civarında perakende fiyatlarında bir düşüş meydana geldi. Ama şunu da biliyor ve üzüntüyle izliyoruz ki bazı firmalar ucuz aldıkları eti pahalı satıyorlar. Bu da bizi üzüyor. Bu hem de tüketicinin aleyhine oluyor.” dedi. Tüketicilerin makul bir fiyatta et tüketebilecekleri bir piyasa düzeni dengeleninceye ve oturuncaya kadar alınan tedbirlerin devam edeceğini söyleyen Bakan   Eker, daha sonra basına kapalı gerçekleştirilen toplantıya katıldı.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Afyonkarahisar ziyaretinde Ömer Havzası’nda kurulan jeotermal serada incelemlerde bulundu. Bircan Tarım A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Açıkgözoğlu’ndan sera hakkında bilgi alan, teknolojik serada, seranın gerektirdiği elbiseyi de giyen ve bu serada yetiştirilen domatesleri ve fideleri de inceleyen Bakan Eker,  teknolojik- jeotermal seranın Türkiye ve AfyonKarahisar için önemli olduğuna dikkat çekti.
Domates fiyatlarının bir dönem arttığını döyleyen Bakan Eker, “Türkiye’de açıkta domates yetiştirilen yerlerde sorun oldu. Seralardan ürün ise 15 Ekim’de alındı. Dolayısıyla o boşlukta fiyatlar yükseldi” dedi.
Afyonkarahisar’daki programının ikinci gününde  Tarım ve Köyişleri Bakanı  Eker,  Çevre ve Orman Bakanı Veysel  Eroğlu ile birlikte, yeni göreve başlayan Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu ziyaret ederek, hayırlı olsun dileğinde bulundu.
Burada hayvancılık ve sulama kredileri ile ilgili gazetecilere açıklamada yapan Bakan Eker tarımla ilgili yatırımlarda Ziraat Bankası kredileri faiz oranında yüzde 50 indirim uygulanacağını bildirdi. Vatandaşların yüzde 10’la değil yüzde 5 faizle kredi alıp yatırım yapabileceklerini  ve Hükümetin hayvancılık sektörünün geliştirilmesiyle ilgili kısa vadede, orta vadede ve uzun vadede tedbirler aldığını belirten Bakan  Eker, “Orta ve uzun vadede aldığımız tedbirlerden bir tanesi, bizim kendi bütçemizden çiftçimize ödediğimiz, üreticiye ödediğimiz üretim desteği yanında ki o tamamen hibe üretim destekleri. Bir de başlattığımız faizsiz kredi uygulamaları desteği var ve Afyonkarahisar ilimiz de dahil olmak üzere bütün Türkiye’de ağustos ayından bugüne 3 milyar 600 milyon TL faizsiz kredi hayvancılık için kullanıldı. Bunu, yaklaşık 50 bin çiftçi kullandı. Afyonkarahisar ilimizde de bin 474 çiftçimiz, bu faizsiz kredilerden istifade etmek suretiyle bunları aldı, bunu yatırıma dönüştürüyor.” dedi.

Besi kredilerinin vadesinin 2 yıl olduğunu aktaran Eker, “Yetiştiricilik kredileri yani damızlık et sığır yetiştiriciliği, damızlık sığır yetiştiriciliği, damızlık düve yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, mandacılık. Bunların da vadesi 7 yıldır. 2 yılı ödemesiz, yani kredi alıyorsun, faiz yok, 2 yıl hiç ödeme yok. Toplam süre 7 yıl. 5 yılda da aldığın para ne, kaç para almışsan bunu taksitler halinde geri ödüyorsun. Bu tabi çok büyük bir imkan. Hükümetimizin 2010’da getirdiği yeni bir imkan. 2011 yılında da bu uygulama devam edecek.” diye konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan  ‘ın bir açıklama yaptığını hatırlatan Eker, “Ziraat Bankası’nın çiftçilere kullandırdığı kredilerin faiz oranı yüzde 13’tü. Bu yüzde 10’a düşürüldü. Ancak, 2 alanda kredi faiz oranı sıfır. Biraz önce birini söyledim. Hayvancılık kredilerinin faizi sıfır. Damla sulama kredilerinin faizleri sıfır. Damla sulamada da faiz yok yatırımlarında. Diğer tarımla ilgili yatırımlarda faiz oranı yüzde 50 indirimle uygulanacak. Ne demek bu? Yani yüzde 10’la değil yüzde 5 faizle vatandaşımız kredi alıp yatırım yapabilecek. Bizim amacımız, Türkiye’de tarım ve hayvancılığa orta ve uzun vadede daha çok yatırım yapılması ki geçmiş yıllarla, geçmiş dönemlerle mukayese ettiğimizde de örneğin 2002 yılında, bir yılda tarımda yapılan sabit sermaye yatırımı tutarı yaklaşık 2,5 milyar civarındayken, geçen sene 6,5-7 milyar liraya çıktı. Yani 3-4 kat tarıma olan yatırım arttı.” dedi.

Bunun, hükümetin sağladığı imkanlar, geliştirdiği projelerle, vatandaşın buna rağbet etmesiyle ortaya çıkan bir durum olduğunu belirten Bakan Eker, şöyle devam etti: “Afyonkarahisar’ın bu imkanlardan, bu projelerden hepsinden çok daha iyi bir şekilde istifade etmesi yönünde gündelik olarak karşı karşıya kalınan sorunlar olabiliyor. Onlar da arkadaşlarımız tarafından dile getirildi. Biz de bunların hepsini not ettik, cevapladık. Dedik ki şu şekilde bunlarla ilgili alınabilecek tedbirler var ve bu tedbirleri alacağız. İnşallah Afyonkarahisar şanına, gücüne, potansiyeline yakışır bir şekilde bütün bunlardan çok iyi istifade eder ve çok iyi bir noktaya gelir.”

Konuşmaların ardından, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Bakan Mehmet Mehdi Eker ve Bakan Veysel Eroğlu’na Bayat Kilimi hediye etti.
 

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Tarımda 2010 Yılının Bilançosu New Holland T480 Yeni Traktör Test Sürüşü
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Ekonomi ve İş Dünyası