Responsive Reklam Alanı


Pancar üreticilerinden eylem KONYA’nın Ilgın İlçesi’nde şeker pancarı üreticileri, Ilgın Şeker Fabrikası önünde, pancar alım taban fiyatının düşük olduğunu öne sürerek eylem yaptı.

KONYA’nın Ilgın İlçesi’nde şeker pancarı üreticileri, Ilgın Şeker Fabrikası önünde, pancar alım taban fiyatının düşük olduğunu öne sürerek eylem yaptı. Fabrika yetkilileri pancar alım taban fiyatının şeker oranına göre değişmekle birlikte geçen yıl ton başına 157 lira olduğunu ve bu yıl ise fiyatların henüz açıklanmadığını belirtti.

Türkiye Şeker Fabrikaları’na bağlı Ilgın Şeker Fabrikası’na ürettikleri şeker pancarlarını teslim etmeye gelen çiftçiler, pancar taban fiyatının düşük olduğunu ve pancarlarda yapılan şeker oranları ölçüm analizlerinin yanlış yapıldığını öne sürerek dün eylem yaptı.

Akşam saatlerinde fabrikanın önündeki yolu kapatan çiftçilerin eylemi gece saat 02.00’iye kadar sürdü. Olay yerinde önlem alan jandarma, çiftçileri ikna edip, dağılmaları istedi ancak çiftçiler, eylemlerini sürdürmeyi devam etti. Çiftçilere CHP Konya 9’uncu sıra milletvekili adayı Mehmet Gayretli de destek verdi.

Gece yarısı fabrika önüne gelen Akşehir-Ilgın Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yusuf Yazır, pancar alımı taban fiyatının henüz açıklanmadığını, fiyatın yüksek olarak açıklanması içinde gerekli çalışmaların sürdüğünü belirtti. Pancardaki şeker oranında mevsimsel etkilerden dolayı düşük çıkabildiğini belirten Yazır, şeker oranı ölçümünde tereddüttü olan çiftçilerin bağımsız laboratuvarlara ölçüm yaptırabileceğini belirtti.

Yazır’ın iknası üzerine çiftçiler sessizce dağıldı.

Fabrika yetkilileri pancar alım taban fiyatının şeker oranına göre değişmekle birlikte geçen yıl ton başına 157 lira olduğunu ve bu yıl ise fiyatların henüz açıklanmadığını belirtti.


Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
New Holland TT55 ile Fiat 640 Çekişmesi Servet 80.5e+ Dörtçeker Platformlu Traktör Teknik Özellikleri
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Ekonomi ve İş Dünyası