Responsive Reklam Alanı


Bakanlığımız Yem Şalgamına ( Ot Tipi) destek vermektedir. Yem bitkileri desteklemeleri kapsamında ekiliş yapan üreticiler lenox yem şalgamı desteklemesinden yararlanabilmektedir. Yurdumuzda YEMLİK KOLZA, Yemlik Kanola olarak bilinen LENOX , SULU alanlarda DEKARA 10 – 15,5 TON YEŞİL OT veren , mükemmel bir bitkidir. Yeşil olarak verildiği gibi silajı da yapılabilir. Kuru maddesindeki protein % 18 – 22 arasında değişir. Bu özelliği ile Yoncadan üstündür. Macar Fiği ve Yerli Fiğden en az iki kat daha verimlidir. Yeşil ot olarak hayvanlara verilebildiği gibi silaj yapılarak kaliteli bir yem temin edilmektedir.

EKİM ZAMANI

Tek yıllık Kış bitkisidir. Ege ve Marmara Bölgesinde 15 Eylül – 15 Kasım İç Anadolu’da Ağustos sonu – Ekim 15′e kadar ekilir. Kanola tohumu çok küçük olduğundan iyi hazırlanmış bir tohum yatağına ihtiyaç duyar. Ön bitkinin hasadından sonra toprak 8-10 cm derinliğinde soklu pullukla sürülür. Ekimde tohumun istenen derinliğe düşmesini sağlamak için tapan çekilmelidir.

EKİM ŞEKLİ

Yonca ekilişi gibidir. Ekim sonunda mutlaka merdane ile toprak sıkıştırılır.
En uygun ekim zamanı Ağustos sonundan Eylül ortasına kadar olan dönemdir. Bu dönemde tavlı toprağa ekilen yem şalgamı, kışa 6-10 yaprakla girer ve -15 °C düşük sıcaklıklara dayanabilir. Dekara atılacak tohum miktarı 650 gr-1kg.dir. Yem şalgamı, Yonca ve Buğday gibi küçük tohumları ekebilen mekanik veya pnömatik mibzerle 1,5-2 cm derinlikte ekilir.

Azot ihtiyacı dekara 13-20 kg’dır. Bunun 3-4 kg kadarı sonbaharda ekim öncesi verilmelidir. Geri kalan miktar kıştan çıkmadan önce ve sapa kalkma döneminin başında olmak üzere iki dönemde verilmelidir. Fosfor ve Potasyum toprak analizi sonuçlarına göre gerek duyulursa ekim öncesinde dekara 5-10 kg fosfor, 10 kg’a kadar potasyum verilebilir.

KÜKÜRT:

Kanola’da kükürt önemli bir ihtiyaçtır; sapa kalkma öncesi dekara 1,5-5 kg kükürt verilmelidir

GÜBRELEME :

Ekimden önce mutlaka toprak tahlili yaptırılmalıdır. Toprak tahlili sonucuna göre kompoze gübrelerden biri verilir. Şubat ayında % 21 lik Amonyum Sülfat verilir.

SİLAJ YAPIMI:

Silaj yapılırken 1 Ton yeşil şalgam içine 40 – 50 kg. Buğdaygil kırması katılmalıdır. Çok sulu bir yem olduğu için, silaj yaparken içine hububat balyası, samanı katılırsa kaliteli olan suyunun zaiyatı önlenebileceği gibi sap samanda değerlenmiş olur.


Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Ecetrak 80 Motorlu Çapa Makinası Özellikleri Gallignani 5690 s Balya Makinesi Teknik Özellikleri
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Ekonomi ve İş Dünyası