Responsive Reklam Alanı


Başbakan Davutoğlu, Ankara’da Tarım Bakanlığı’nın Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (TARBİL) tanıtım toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Davutoğlu, mazot ve gübre ödemelerinin Cumartesi günü yapılacağını açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları;

“Her şey ihmal edilebilir ama tarım asla ihmal edilemez. 12 yılda tarım sektörüne büyük önem gösterdik. Tarım sektöründe bütün dünyada gıpta ile takip edilen büyük başarılara imza attık. 12 yılda 70 milyar lira destek verdik. Tarımı tüm Türkiye’ye yaydık. Göçler ve miras yoluyla parçalanmış araziler için reform getirdik.

TOPRAK KULLANIMI VE SULAMA ÖNEMLİ

Son Bakanlar kurulumuzda 2015-2019 döneminde atılacak hamleleri ele aldık. Üretimi anlamlı kılacak adımlar atılacak. Su ve toprak kullanımı çok önemli. Toprağı nasıl kullanacağınızı bilirseniz küçük bir araziden bile büyük yatırım alırsınız. Bir de sulama. Damla ve yağmurlama sistemine büyük yatırımlar yaptık.

“1 MİLYAR LİRA TOHUM DESTEĞİ VERDİK”

Tohumculuk alanında büyük başarılar elde ettik. 1 milyar tohum desteği verdik. Çiftçilerimizi afetler konusunda koruduk.

Anadolu’da bir söz var: Buğday ile koyun gerisi oyun. Bununla insanımız ne diyor: Bunları ihmal edemezsin.

“AVRUPA’NIN 1 NUMARASIYIZ”

Tarımda mekanizasyonu destekledik. Hedefimiz dünyada ilk 5’e girmek. Şu anda Avrupa’da bizimle yarışacak ülke yok. Bizden önce işsiz ziraat mühendisleri derneği vardı. Bizim zamanımızda 10 bin mühendisi sahaya gönderdik.

ÇİFTÇİLERE 3 BÜYÜK MÜJDE

Cumartesi günü mazot, gübre için 2 milyar lirayı ödüyoruz.

39 ilimiz AB desteğinin dışında. Bu 39 vilayetimizi destekleyeceğiz.

Pamuk üretiminin teşviki için özel bir çalışma başlatıldı.

“HER ARAZİMİZİ ANKARA’DAN GÖRECEĞİZ”

Türkiye tarımda teknolojiyi ithal eden bir ülke olmaktan çıktı. Nereden hangi toprak kalitesinde ne üretliyor? Tüm bilgiler Ankara’dan görülecek. Hasatta oluşacak tahribatı önceden göreceğiz. Toprak kalitesini de göreceğiz. E-Devlet sistemiyle her bir arazimizi, arıcılık, hayvancılıktaki tüm her şeyi görebileceğiz.

“BU SİSTEM BİR DEVRİMDİR”

Merkezi yönetim açısından büyük önem arz ediyor. Tarsey sistemi bir devrimdir. Tüketici marketten aldığı ürünün fotoğrafını çekip o ürün hakkında anında bilgi alabilecek. Bu proje kendimize güvendiğimizin göstergesidir.” dedi.


Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Fendt Kış Nadasında İlginç Havuç Sökme Makinesi
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Ekonomi ve İş Dünyası