Responsive Reklam Alanı


İZMİR – Süt toplamak ve pazarlamak amacıyla 1967’de birkaç süt üreticisi tarafından kurulan Tire Süt Kooperatifi, 2008’de kurduğu süt işleme tesisi ile sanayici kimliği kazandı. Ürünleri tüketiciden yoğun ilgi gören Tire Süt Kooperatifi, İZKA (İzmir Kalkınma Ajansı) ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın desteği ile süt tesisinin ardından et işleme tesisini de hayata geçirdi. Kooperatif, ürettiği et ürünlerini önümüzdeki günlerde pazara sunacak.

Avrupa standartlarında bir süt işleme tesisine sahip olduklarını dile getiren Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük, “Üreticinin devamlılığını sağlayabilmek adına süt alımı yapıp sütü işledikten sonra tüketiciyle buluşturuyoruz. Kurduğumuz Et İşleme Tesisi de bu amaca hizmet edecek. Üreticiden değerinde aldığımız eti işleyerek sucuk, sosis, salam, köfte gibi ürünler üretiyoruz. Bu sayede hem vatandaşa sağlıklı et ürünleri sunuyor hem de tüketimi sürekli kıldığı için et fiyatlarının düşmesinin önüne geçiyoruz” dedi. Eskiyörük, “Avrupa standartlarında hijyenik çalışan ve kalite sertifikaların sahip et işleme tesisimiz Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde üretimine devam ediyor. Bu ürünleri önümüzdeki günlerden itibaren tüketicilerle buluşturmaya başlayacağız” diye konuştu.

‘Alo Süt’ hizmeti

Geçtiğimiz günlerde evlere süt servisi hizmeti vermeye başladıklarını da belirten Eskiyörük, “Alo Süt hizmetini, Kooperatifimizin ürünlerinin satışını yapan ŞarküTire gerçekleştiriyor. SarküTire’ye bir telefon açıp abone olan kişilerin evlerine kadar süt ve süt ürünleri sipariş edilebiliyor. ‘Su hayattır, Süt Sağlıktır’ sloganı ile yola çıktık. Amacımız sütü sevdirmek ve her eve süt girmesini sağlamak. Bir telefonla Tireli tüketiciler sütü kapısında teslim alıyor” ifadesini kullandı. Eskiyörük, projenin çok faydalı olduğunu söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölgede üretilen süt, motosikletli dağıtıcılar vasıtasıyla abone olan tüketicinin ayağına kadar götürülüyor. Marketlerde geçerli olan fiyattan evlere süt servisi yapıyoruz. Çocuklarımızın her sabah okula gitmeden önce organik süt içmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Ev hanımları süt almak için markete gitmek zorunda kalmıyor. Bu çok önemli bir hizmet. Süt tüketiminin çok düşük olduğu ülkemizde, bu projenin her yere örnek olmasını istiyoruz. Sağlıklı nesiller için süt tüketiminin teşvik edilmesi lazım. Bu projeyle hem üretici hem de tüketiciler kazanacak.”

140’ı aşan personelle hizmet veriyor

Tire Süt Kooperatifi’nin ortaklarına en iyi şekilde hizmet vermek amacıyla oluşturduğu makine parkı ile Türkiye’nin en güçlü kooperatifi olduğunu belirten Eskiyörük, “2002 yılında yeni bir yönetim ve idari anlayış ile yapılanan Tire Süt Kooperatifi, 2001 yılında 580 olan aktif ortak sayısını, 2011 yılında bin 900’e, 38 ton olan süt miktarını günlük 150 tona çıkararak, önemli bir büyüme sağladı. 140’ı aşan personelimiz ile ortaklarımıza en iyi şekilde hizmet veriyoruz” diye konuştu.

Başlıca üç ana hedef doğrultusunda çalıştıklarını anlatan Eskiyörük, şunları söyledi: “Bunlardan birincisi, Kooperatif ortaklarına üretim yapmalarını sağlayıcı tüm girdileri kaliteli ve en ekonomik koşullarda temin etmek; ikincisi ortaklarının kaliteli üretim yapmalarını sağlamak; üçüncüsü ortaklarının, üretimini en iyi şekilde işleyerek ve pazarlayarak daha fazla kazanç elde etmelerini sağlamak.”


Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Üretim azaldı yumurta fiyatları yükseldi Türkiye’deki Koyun Irkları Resimli
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Ekonomi ve İş Dünyası