Responsive Reklam Alanı


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin ilk damızlık gebe düve ihracatının gerçekleştiğini belirterek, “Türkiye, ithalatçı ülkeden ihracatçı ülke haline geliyor, ilk adım küçüktür ama çok önemlidir, çünkü artık yürümeye başladığımızın işaretidir” dedi.

Bakan Eker, Tire’de Sarp Hayvancılık tarafından Türkmenistan’a düve ihracatının gerçekleştirilmesi nedeniyle düzenlenen programda yaptığı konuşmada, her zaman hatırlanacak bir gün yaşadıklarını söyleyerek, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilklerinden biri gerçekleşiyor, Türkiye çiftçisi, İzmir Tire’den kendi yetiştirdiği yüksek kaliteli damızlık gebe düveyi ilk kez ihraç ediyor ve Türkmenistan’a gerçekleşen ihracatı gördüğümüz için şükrediyoruz’’ dedi. 
Türk çiftçisinin, kaliteli damızlık gebe düve yetiştirerek bunun ihracatını gerçekleştirdiğini ve Türkiye’nin “ithalatçı” ülkeden “ihracatçı” ülke konumuna geldiğine işaret eden Bakan Eker, “İlk adım küçüktür ama çok önemlidir, çünkü artık yürümeye başladığımızın işaretidir. Damızlık sığır üreticileri, yürüyüşe başlıyor, inşallah bu yürüyüş devam edecek. Türkiye bu noktaya kolay gelmedi. Son 10 yıl içinde önemli ivme kazandı, damızlık düvenin yetiştirilmesinde birinci basamak soy kütüğüne kaydedilmesidir. Türkiye, 10 yıl içinde soy kütüğüne kayıtlı hayvan sayısını 1 milyondan 7 milyonun üzerine çıkardı, hayvan başına verim çok ciddi biçimde arttı, süt verimi 7,5 tonun üzerinde ve bu durum gelinen nokta açısından son derece önemli, İhracat büyük bir noktaya ulaşacak” şeklinde konuştu.
Bakan Eker, ilk damızlık düve ihracatının, 100 sene önce Türkiye’nin ilk tarım ürünleri ihracatının yapıldığı Ege bölgesinden gerçekleşmesinin önem taşıdığını belirtti. Egeli çiftçi ve üreticilerin Türkiye’ye öncü rolü bulunduğunu kaydeden Bakan Eker, “Pamuk, incir ve üzümle başlayıp, 184 ülkeye bin 600 çeşit, 16 milyar dolar gıda ve tarım maddesi ihracatı yapacak noktaya geldiyse, Tire ilçesinden başlatılan bu ihracat kısa sürede çok büyük noktaya gidecektir” dedi.
Azerbaycan, Katar ve Suudi Arabistan’ın da ihracat için anlaşma sağlanan ülkeler arasında yer aldığına dikkat çeken Bakan Eker, “Azerbaycan’a damızlık keçi ihracatı yaptık. Katar’a kesimlik ihracat yaptık. Türkmenistan’a da ikinci parti düve ihracatı bugün yapılıyor. Önümüzde 2018 yılına
kadar da 6 bin gebe düve ihracatına ulaşacağız. Kazakistan, Tacikistan, Fas, Libya ve Cezayir ile Veteriner Sağlık Sertifikası görüşmeleri sürüyor. Irak ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Veteriner Sağlık Sertifikası çalışmalarında son noktaya geldik. Üreticilere yeni çalışma sahaları açmak için çalışıyoruz. Dünyayla rekabet edebilsinler diye desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Bakan Eker, Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye genelinde 9 noktada bulunan Veteriner Sınır Kontrol Noktalarının 23’e çıkarıldığını, böylece ticari işlemlerin hayvan sağlığına ilişkin bölümünün verimini artıracaklarını kaydetti.

‘’HAYVANCILIĞI HEP DESTEKLEDİK”
    Hayvancılığın gelişmesine büyük önem verdiklerini söyleyen Bakan Eker, ‘’Türkiye gebe düve ihracatı noktasına gelmesinde destekleme politikalarının önemli rolü var, hayvancılığa 10 yıl önce verilen 83 milyon liralık destek, 2013 itibariyle 2,5 milyar liraya ulaştı. 1984’de Türkiye’de gerçekleştirilen ilk hayvan sayımına göre 12,4 milyon büyükbaş hayvan vardı. 2012 yılında 30 yıl öncenin sayısı aşıldı. ‘Hayvancılık bırakıldı’ söylemleri doğru değil. 10 sene önce Türkiye’de 50’den fazla hayvanı bulunan çiftlik sayısı 4 bin 300 iken bugün 28 bin 400. Ürettiğimizi dışarı satma noktasına geldik. Hepimiz büyük bir sevinci, coşkuyu yaşıyoruz. Rabbim bana bu günü gösterdi. Sürekli ithalat yapan bir ülkeden ihracat yapan bir ülke haline gelmek çok önemli” ifadesini kullandı.

Yapılan konuşmaların  ardından, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Cemalettin Özden, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’e teşekkür plaketi sundu. Bakan Eker, kendisine hediye edilen kepeneği giydi.

Bakan Eker, Sarp Hayvancılık Yönetim Kurulu Başkanı Özgümüş ile Cotam Hayvancılık temsilcisi Seda Gengürü’ye, Türkiye’nin ilk damızlık düve ihracatı için hazırlanan “Veteriner Sağlık Sertifikası” ile “Mavi Sertifika” sundu.
Tören, Bakan Eker’in talimatıyla Türkmenistan’a ihraç edilecek hayvanların tırlara yüklenmesiyle sona erdi.


Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
Gallignani 6000 S Balya Makinesi Teknik Özellikleri Hayvanlara Eziyet Edenlere Ağır Ceza Geliyor
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Ekonomi ve İş Dünyası