Responsive Reklam Alanı


Türkiye’de yılın ilk çeyreğinde toplam kırmızı et üretimi, 184 bin 975 ton olarak tahmin edildi. Toplam kırmızı et üretimi Kurban Bayramı’nın gerçekleştiği bir önceki döneme göre yüzde 49,8 oranında;, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,3 oranında azaldı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılı Ocak – Mart dönemini kapsayan ‘kırmızı et üretimi’, Mart ayına ilişkin ‘kümes hayvancılığı üretimi’ ile ‘süt ve süt ürünleri üretimi’ verilerini paylaştı. Buna göre yılın ilk çeyreğinde sığır eti üretimi 163 bin 913 ton olarak tahmin edildi. Sığır eti üretimi bir önceki döneme göre yüzde 49,3 oranında; bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,3 oranında azaldı. Koyun eti üretimi 17 bin 370 ton olarak tahmin edildi. Koyun eti üretimi bir önceki döneme göre yüzde 49,9 oranında azalırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,8 oranında azaldı.

PEYNİR ÇEŞİTLERİ ARTTI

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 4,4 azalış, inek peyniri üretimi yüzde 1,6 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 2,1 artış gösterdi. 

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre Mart ayında yoğurt üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,6 artış, ayran üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0,8 artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,0 azalış, inek peyniri üretimi yüzde 5,5 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 22,9 artış kaydetti. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; yoğurt üretimi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 artış, ayran üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,5 arttı. Mart ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı yüzde 3,49, protein oranı ise yüzde 3,20 olarak tespit edildi.

YUMURTA ÜRETİMİ AZALDI

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı bir önceki aya göre yüzde 0,2 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre %3 artarken tavuk eti üretimi ise yüzde 0,2 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen hindi sayısı bir önceki aya göre %0,3 artarken hindi eti üretimi ise yüzde 6,8 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen tavuk sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6 artarken tavuk eti üretimi ise yüzde 10 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen hindi sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,6 artarken hindi eti üretimi ise yüzde 44,3 arttı.

Haber Kaynağı: Cihan Haber Ajansı

Paylaşmak Güzeldir
Yazar
Yazar
2014 Yılı Tarım Bakanlığı %50 Alet Makine Destekleri Açıklandı Erkunt Bereket 65 Lüks Kabinli Traktör Teknik Özellikleri
Bir yorum yazın
Siz de düşüncenizi belirtebilirsiniz.

Ekonomi ve İş Dünyası