13
Ekim

Zeytinyağına destek üreticiyi rahatlattı

Yazan: admin  |  Kategori: Tarım Haberleri  |  Okunma: 2.496 views

HATAY – Farklı zeytin çeşitlerinin yetiştiriciliğinin yapıldığı Hatay’da bulunan zeytinyağı üreticilerinin yüzü, zeytinyağına ton başına verilecek 500 lira destek kararıyla güldü.

Antakya Zeytinyağı Üreticileri Koruma Derneği Başkanı Yılmaz Dönmez, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın zeytinyağı üreticilerine ton başına 500 TL destek
verileceğini açıklamasının, üreticiyi rahatlattığını söyledi. Dönmez, Hatay’da, “Haşebi”, “Karamani”, “Savrani” ve “Gemlik” olmak üzere toplam 15 milyon zeytin ağacının bulunduğunu ve geçen yıl 120 bin tona yakın zeytin hasadının yapıldığını söyledi.
Hasat edilen zeytinlerin büyük bir bölümünün sofralık olarak değerlendirildiğini ifade eden Dönmez, geçen yıl kentte 16 bin ton zeytinyağı elde edilerek, bunun 3 bin 500 tonunun ABD, Almanya, Rusya ve Suudi Arabistan’a ihracatını gerçekleştirdiklerini kaydetti.
Zeytinyağı üreticisine geçen yıl kilo başına 30 kuruş destek verildiğini, bu yıl ise rakamın arttırılarak 50 kuruşa yükseltildiğini vurgulayan Dönmez, şöyle devam etti: “Bu rakam zeytinyağı üreticisi açısından iyi bir rakam, ancak yeterli değil. Mazot, gübre, işçi maliyetleri gibi girdiler nedeniyle çiftçiler ürünlerin yetiştirilmesinde büyük emek harcıyor. Kilosu, yaklaşık 4 ile 4.5 TL arasında satılan zeytinyağından üreticimize 1 TL ancak para kalabiliyor. Aldığı paranın 3.5 TL’sini üreticilerimiz yaptığı masraflara veriyor.” Yazının Etiketleri  

Yorum yapın

Ekonomi ve İş Dünyası